Koronavírus: Kresťania nestrácajú nádej počas žiadnej choroby

15.03.2020

Celý svet dnes žije obavami z koronavírusu a ochorenia COVID 19. História nám ukazuje, že zodpovedné správanie je na mieste. Ako kresťania však nesmieme podľahnúť strachu.


Dnes Vám chcem napísať dve veci:
- príbeh moderných martýrov, ktorí pri misiách prišli o život kvôli zákernej epidémii
- informovať Vás o možnostiach vysluhovania sviatostí počas trvania mimoriadnej situácie
#1 Kresťania nestrácajú nádej počas žiadnej choroby


Nie je nič nové, že v dejinách ľudstva sa striedajú rôzne pandémie. Z najznámejších môžeme spomenúť napríklad mor, ktorý v 14. storočí zahubil polovicu populácie. Táto čierna smrť sa do Európy opakovane vracala až do 18. storočia.


V 19. storočí ju vystriedala cholera. Na vírus HIV doteraz zomrelo 25 miliónov ľudí. V roku 2014 vypukla africká epidémia eboly, na ktorú zomrelo už 11-tisíc ľudí.


Dnes nás zas z pohodlného spôsobu života pri dobrých hygienických návykoch a imunite vyrušil koronavírus.


V našom pôstnom kalendári sme si v piatok pripomenuliďalších novodobých martýrov, ktorí obetovali svoj život službe Bohu a ľuďom.


Práve spomínaná epidémia eboly, ktorú sme podcenili, si vyžiadala štyri obete z radu zasvätených osôb: brat Patrick Nshamdze z Kamerunu, otec Miguel Pajeras zo Španielska, brat George Combey z Ghany a sestra Chantal Pascaline z Konga, ktorá 9. augusta 2014 zomrela vo veku 47 rokov.


Títo oddaní misionári zaplatili najvyššiu cenu za svoju službu cirkvi a obyvateľom Libérie.
V dejinách, najmä keď sa vyskytovali epidémie, dodával veriacim nádej svätý Šebastián, ktorý je považovaný za ochrancu pred morom, hladomorom, pri infekciách a rôznych chorobách.


Pozývam preto aj vás do modlitby:


Ježišu, prosíme ťa, daj nám v tomto čase šíriaceho sa ochorenia pocítiť svoju uzdravujúcu lásku. Ty si počas svojho života uzdravoval chorých a poskytoval si útechu trpiacim. Prosíme, sprevádzaj aj nás v týchto ťažkých chvíľach. Uzdrav nás z choroby, ale aj z nášho strachu, úzkosti a pýchy. Daruj nám svoju múdrosť a svoj pokoj. Zmiluj sa nad nami i nad celým svetom. Svätý Šebastián, oroduj za nás.


#2 Ako je to s vysluhovaním sviatostí?


Sväté omše pre verejnosť sú dočasne zakázané. To však neznamená, že sa neslúžia. Mnohí kňazi naďalej slúžia sväté omše za Vaše úmysly. Ak by sa však svätá omša za úmysel zrušila alebo odložila, môžete si dať vyslúžiť omšu prostredníctvom ACN.


Viacerí kňazi sväté omše prehrávajú naživo cez Facebook svojej farnosti. Ak má Vaša farnosť konto na Facebooku, skontrolujte, či tam nenájdete informáciu o živom prenose.


Sväté omše sú už tradične prinášané na katolíckych médiách TV Lux či Rádio Lumen. Počas mimoriadnej situácie bude sväté omše vysielať aj RTVS.


Združenie kresťanských spoločenstiev mladých (ZKSM) pripravilo takúto infografiku:
Ako vysvetlil otec biskup Mons. Jozef Haľko, Eucharistiu je možné v takejto výnimočnej situácii prijímať aj duchovne. Upozorňuje však na niekoľko vecí, na ktoré si treba dať pozor:
"Počas svätého prijímania v priamom prenose je dôležité si urobiť duchovné sväté prijímanie, čo znamená vzbudenie si osobnej vrúcnej túžby prijať Ježiša, túžby prijať ho do hĺbky vlastného srdca.


Pri účasti na svätej omši prostredníctvom priameho prenosu je dôležité mať na pamäti nasledovné:
- hoci väčšinou pozeráme televíziu v rámci oddychu niekedy aj v rôznych uvoľnených oddychových polohách, pri sledovaní svätej omše treba zaujať polohu adekvátnu tomu, že ide o priamy prenos svätej omše, živej obety Ježiša Krista.
- našu snahu byť účastný na tejto svätej omši vyjadrujeme aj tým, že sa zapájame do patričných odpovedí veriacich a vyslovujeme aj príslušné modlitby
- Počas sledovania svätej omše nič nepopíjame, nejeme, nerozprávame sa a neodbiehame, ako sa to bežne robí pri iných typoch programov.
Toto všetko sú, isteže, vonkajšie prejavy, ale oni aj vyjadrujú základný postoj srdca, ktorý je kľúčový. Má totiž vyjadrovať lásku k Ježišovi Kristovi."


Počas duchovného prijímania Eucharistie je vhodné pomodliť sa túto modlitbu:


Modlitba duchovného svätého prijímania
podľa sv. Alfonza z Liguori

Môj Ježišu, verím, že si v Najsvätejšej oltárnej sviatosti skutočne prítomný. Klaniam sa Ti a milujem Ťa nadovšetko. Z lásky k Tebe ľutujem všetky svoje hriechy. Sľubujem, že sa budem vyhýbať každej príležitosti ku hriechu. Moja duša túži po Tebe, ale keďže Ťa teraz sviatostne nemôžem prijať, príď aspoň duchovne so svojou milosťou do môjho srdca. Daj, aby som vždy žil v tvojej milosti, a tak plnil Tvoju vôľu. Ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. Amen.


Hovorca KBS otec Martin Kramara pripustil, že sobáše sa buď posúvajú, alebo konajú len v úzkom kruhu a nevysluhuje sa počas nich svätá omša.


Otec biskup Haľko však upokojil veriacich a povedal, že sviatosti ako pomazanie chorých budú naďalej vykonávané podľa potreby.


Pre informácie o šírení koronavírusu a aktuálnych opatreniach sledujte Úrad verejného zdravotníctva.


Pre najaktuálnejšie informácie od otcov biskupov odporúčame sledovať stránku Tlačovej kancelárie KBS.


Ostávame v modlitbe.
S prianím požehnaného dňa,
Dominik Harman a celý tím ACN Slovensko

Medi Dent | Sme tu pre váš zdravý úsmev
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky