Remdesivir pomáha liečiť chorých na COVID19, ale WHO napriek tomu klame

21.12.2020


hlavnespravy.sk/...ovidom-19-remdesivirom/2355324

Svetová zdravotnícka organizácia neodporúča používanie protivírusového prípravku remdesivir pri liečbe pacientov s covidom-19 nezávisle od toho, ako ťažko chorobu prežívajú, uvádza sa vo vyhlásení skupiny medzinárodných expertov tejto organizácie pre vypracovanie zásad

Na snímke ampulka prípravku Remdesivir

Vo WHO podotkli, že v súčasnosti nie sú žiadne dôkazy toho, že tento liek napomáha rýchlejšiemu uzdraveniu alebo znižuje nutnosť ventilácie pľúc.

Organizácia začala štúdie remdesiviru ako potenciálne efektívneho prostriedku liečby chorých s ťažkou formou covidu-19, hlavne pacientov na lôžkových oddeleniach. Úloha tohto lieku v klinickej praxi zostáva však aj naďalej nejasná.

Odporúčania WHO sú založené na novom prehľade faktických informácií, v ktorom sa porovnáva pôsobenie niekoľkých prípravkov na liečbu covidu-19. Prehľad obsahuje údaje štyroch medzinárodných prieskumov za účasti viac ako siedmich tisíc pacientov s covidom-19.

Po dôkladnom rozbore všetkých informácií skupina odborníkov, do ktorej patria aj štyria pacienti s koronavírusom, dospela k záveru, že "remdesivir nemá významnejší účinok na úmrtnosť ani na iné pre pacientov dôležité výsledky, ako je nutnosť mechanickej ventilácie pľúc alebo doba potrebná pre klinické zlepšenie ". Na základe v súčasnosti získaných údajov nie sú žiadne dôkazy toho, že tento liek skutočne zlepšuje pre pacientov dôležité ukazovatele, zdôraznili vo WHO.

Zároveň odborníci podporili myšlienku ďalších výskumov s použitím remdesiviru - pre zber dodatočných informácií o jeho pôsobení na konkrétne skupiny pacientov.

Predseda Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus skôr vyhlásil, že prípravky remdesivir a interferón preukazujú "malú efektivitu" pri liečbe chorých s koronavírusovou infekciou.

Pritom v polovici novembra v časopise EMBO Molecular Medicine zverejnili výsledky novej kombinovanej terapie covid-19 s použitím dvoch prípravkov: remdesiviru a nového lieku hrsACE2, ktorá sa ukázala byť úspešná. Spojením týchto dvoch látok výskumníci dosiahli dvojaký účinok: znížili vírusové zaťaženie a zmenšili šírenia vírusu na okolité bunky. Okrem toho to umožnilo znížiť dávku oboch liekov, čo urobilo ich použitie bezpečnejším.

Vedúci lekár Kliniky anestézie, resuscitácie a intenzívnej medicíny Všeobecnej fakultnej nemocnice Martin Balík v polovici októbra tvrdil, že sa vďaka remdesiviru podarilo predísť intenzívnej starostlivosti u mnohých pacientov.

Rovnako v októbri česká vláda schválila nákup 10 tisíc dávok tohto lieku za 205 miliónov korún.

Pomocou remdesiviru sa liečil aj americký prezident Donald Trump, ktorý sa začiatkom októbra nakazil koronavírusom.

Viac o Remdisiviru:

https://tvfilmvideohudba.wordpress.com/...oli-ked-mame-lieky-remdezivir/


Medi Dent | Sme tu pre váš zdravý úsmev
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky